România, victorie cu Israel după 22 de ani. “Tricolorii” au revenit de la 0-1

0
136

Naționala antrenată de Cosmin Contra a obţinut o victorie în primul meci din 2018, sâmbătă, scor 2-1 cu reprezentativa Israelului, într-un amical disputat la Netanya.

După o repriză în care Claudiu Keşeru a ratat o ocazie monumentală, luându-l la țintă pe portarul advers din 6 metri, israelienii au deschis scorul în minutul 61, prin Tomer Hemed.

Două minute mai târziu, Nicușor Stanciu a egalat printr-un şut din afara careului, de la aproximativ 28 de metri.

Pe final, România a continuat să atace și a marcat golul victoriei prin George Tucudean, în minutul 82. Acesta a înscris cu o “scăriţă” peste portarul Israelului, după o pasă genială a lui Alexandru Mitriţă.

După meci, Cosmin Contra s-a declarat mulțumit de evoluția elevilor săi din prima repriză și a spus că după ce Israelul a condus România s-a temut că jucătorii se vor prăbuşi, însă este bucuros pentru reacţia “tricolorilor” care au întors rezultatul.

“Cred că am controlat prima repriză, am avut o singură sincopă, dar a fost a noastră. După înscrierea golului, ei au pierdut din viteză, iar noi am avut o reacţie de echipă puternică. Israel e o echipă bună şi felicit băieţii pentru dăruire şi cum au reacţionat după 1-0. Nu este victoria mea, este a jucătorilor, ei intră pe teren. În general România după ce primeşte gol, are tendinţa să piardă, aşa că este un lucru pozitiv că am reuşit să întoarcem scorul. Nu trebuie să ne îmbătăm cu apă caldă, până la urmă e un meci amical. După 1-0 mi-a fost teamă că ne vom prăbuşi, dar mă bucur de reacţia extraordinară a băieţilor”, a declarat selecționerul Cosmin Contra la ProX.