Franța este nouă regină a lumii, după ce a câștigat cu 4-2 în fața Croației

0
260

Franța se încununează Campioană Mondială pentru a două oară, la 20 de ani de la precedentul succes. Victoria a fost la fel de categorică precum cea din finala din 1998, în care a învins Brazilia.

“Les Bleus” s-au impus meritat în finala de pe Stadionul Lujniki din Moscova, în ciuda faptului că echipa Croaţiei a avut o posesie superioară (61%) şi a dominat la alte câteva capitole statistice. Finala a fost una dintre cele mai spectaculoase jucate în ultimii zeci de ani.

Croaţia a început mai bine jocul şi a presat, însă prima oportunitate a venit în minutul 15, când centrarea lui Ivan Perisic în faţa porţii a fost respinsă de Samuel Umtiti.

Franţa a reuşit să deschidă scorul în minutul 18, când Antoine Grizemann a executat o lovitură liberă de la 25-26 de metri, iar Mario Mandzukic a deviat balonul în proprie poartă.

Croații au reacționat repede și au egalat în minutul 28 tot după o fază fixă. Luka Modric a centrat, iar după o minge aşezată de Domagoj Vida, Perisic a înscris de la 16 metri.

Echipa lui Didier Deschamps a trecut din nou în avantaj, în minutul 38, când Griezmann a marcat din penalty, după un henţ comis de Perisic, la care arbitrul Pitana a consultat sistemul video.

După revenirea de la cabine, croaţii au plătit şi tribut oboselii acumulate după ce în cele trei meciuri anterioare au jucat prelungiri. Francezii au înscris de două ori în cinci minute.

Întâi Paul Pogba a dublat diferența pentru “Les Bleus” cu un șut foarte bun din marginea careului (‘59), iar mai apoi Kylian Mbappe a reușit un super șut de la 25 de metri și l-a învins pe Daniel Subasic (‘65).

Mbappe, la vârsta de 19 ani şi 207 zile, a devenit al doilea cel mai tânăr marcator într-o finală de Cupă Mondială, după Pele, care a marcat o dublă în finala cu Suedia, din 1958, la doar 17 ani.

Croaţia a continuat să spere, iar în minutul 69 Mandzukic a profitat de gafa uriaşă comisă de portarul Hugo Lloris. Din acel moment însă elevii lui Zlatko Dalic nu au mai reușit să se apropie de gol, iar Franța s-a impus cu 4-2.

La final, după ce li s-au pus la gât medaliile și li s-a înmânat trofeul, francezii au încins hora bucuriei pe o ploaie torențială, sub flash-urile unul după altul ale aparatelor foto.