România – Suedia 1-0. “Tricolorii și-au luat revanşa cu Suedia, la 24 de ani de la eliminarea de la Mondialul american

0
1137

Selecționata de fotbal a României a câştigat cu 1-0 în faţa reprezentativei Suediei, într-un amical jucat marţi, de la ora 21:30, pe stadionul “Ion Oblemenco” din Craiova.

Astfel, România şi-a luat revanşa cu Suedia, aceștia eliminându-i pe “tricolori” în sferturile Campionatului Mondial din 1994, cel mai trist moment din istoria echipei naționale.

Partida a început cu un moment de reculegere în memoria lui Nicolae Tilihoi. “Ai scris istoria Științei noastre și până în ultima clipă ai fost alături de noi, respect etern, Nicolae Tilihoi!!!”, stătea scris pe un banner uriaș.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Dorin Rotariu, în minutul 57. Cosmin Contra a mutat inspirat și după doar trei minute, proaspătul intrat deschide scorul. Fostul “câine” îl driblează pe Hult și șutează la colțul lung, mingea trecând pe lângă goalkeeperul Karl-Johan Johnsson.

Fără niciun titular din barajul de Mondiale cu Italia, suedezii au fost blocaţi în careul tricolor de Alin Toşca şi Ciprian Tătăruşanu.

Pe final, în minutul 81, altă rezervă, Gicu Grozav, a fost aproape de majorarea scorului. Acesta reușește o “bicicletă”, îl depășește pe Sebastian Larsson, dar mingea trece pe lângă poartă.

Tabela a rămas neschimbată până la final, astfel că naționala obține a patra victorie în mandatul lui Cosmin Contra.

Echipele de start:

România: Tătăruşanu – Cr. Manea, Săpunaru, D. Grigore, Toșca – Pintilii, R. Marin – Chipciu, Stanciu, Mitriţă – Ţucudean

Suedia: Johnsson – Larsson, Jansson, Helander, Hult – Durmaz, Fransson, Hiljemark, Sema – Guidetti, Kiese Thelin