MECI DRAMATIC: Juventus a învins-o pe Inter, deși milanezii conduceau cu 2-1 în minutul 86

0
349

Meciul dintre Internazionale Milano și Juventus Torino, de pe “Giuseppe Meazza”, a avut toate ingredientele unui show fotbalistic. Pe lângă un stadion plin, confruntarea a oferit și o desfășurare spectaculoasă a scorului.

Piemontezii au câștigat cu 3-2, în etapa a 35-a a campionatului Italiei, și rămân lideri în Serie A, deși cu câteva minute înainte de final era în handicap pe tabelă.

“Nerazzurii” au fost aproape de victorie, chiar dacă au jucat în inferioritate numerică încă din minutul 18, după eliminarea lui Matias Vecino, la cinci minute după ce Juventus marcase prin Douglas Costa.

Inter Milano şi-a revenit şi a egalat prin Mauro Icardi, în minutul 52. În minutul 65, Andrea Barzagli, de la Juve, şi-a dat autogol, iar meciul părea că va aduce un succes spectaculos pentru trupa lui Luciano Spalletti.

Numai că Juventus a obţinut cele trei puncte într-un final nebun, datorită golurilor marcate de Juan Cuadrado, în minutul 87 şi Gonzalo Higuain, în minutul 89.

După acest succes, Juve s-a distanţat la patru puncte de principala contracandidată la titlu, Napoli, și o forțează să câștige deplasarea cu Fiorentina, de astăzi.