Promovare istorică! AFC Hermannstadt a promovat în Liga 1!

0
640

Cu patru etape înainte de finalul campionatului, AFC Hermannstadt a promovat matematic în Liga 1.

Echipa lui Alexandru Pelici și-a asigurat prezența în prima divizie a fotbalului românesc după egalul din deplasarea de la Târgoviște, 1-1 cu Chindia. AFC Hermannstadt este neînvinsă în ultimele 30 de jocuri.

Gruparea sibiană a deschis repede scorul prin Sabin Lupu (minutul 4), dar Chindia a egalat prin căpitanul Cherchez, chiar înainte de pauză. Repriza secundă a fost una liniștită, fără ocazii importante de gol.

În urma acestei remize, AFC Hermannstadt are 81 de puncte în clasament şi termină campionatul pe locul doi, în timp ce lider este Dunărea Călăraşi, cu 84 de puncte, deja promovată în Liga 1.

Sezonul perfect al sibienilor va fi punctat în 27 mai, atunci când vor juca finala Cupei României cu CSU Craiova, pe Arena Națională.