Asaltul româncelor la Roland Garros! Halep în turul 2, Buzărnescu deja în turul 3

0
619

Mihaela Buzărnescu face turneul vieţii la Roland Garros 2018. Ea s-a calificat în turul al treilea pentru prima dată în carieră.

Românca aflată pe locul 33 WTA a trecut de suedeza Rebecca Peterson, locul 97 WTA, venită din calificări, scor 6-1, 6-2. Partida a durat 61 de minute.

“Este o realizare incredibilă că am ajuns în turul trei la un Grand Slam, asta mi-am dorit şi mă bucur că am reuşit acest lucru la 30 de ani”, a declarat Mihaela Buzărnescu la Eurosport.

De-acum încep meciurile grele pentru Buzărnescu. Ea o va întîlni în continuare pe a patra jucătoare a lumii, Elina Svitolina. Ucraineanca a învins-o tot în două seturi, 6-3, 6-4, pe slovaca Viktoria Kuzmova.

Pentru accederea în turul trei, Mihaela Buzărnescu va primi 130 de puncte WTA şi 130.000 de euro.

Un succes anticipat a reușit și Simona Halep, ea calificându-se în turul doi la Roland Garros.

Lidera mondială a început slab meciul cu americanca Alison Riske, locul 83 WTA, care a luat primul set cu 6-2. Halep s-a redresat însă și nu a mai cedat decît două game-uri pînă la final, 6-1, 6-1. Partida a durat o oră şi 34 de minute.

“Îmi place să joc pe acest teren, mereu sunt emoţionată. M-am relaxat după primul set şi apoi am putut să-mi fac jocul. Nu este nicio problemă că voi juca mâine, mă voi odihni şi voi fi pregătită. Vreau să dau tot ce este mai bun, vreau să mă bucur de acest turneu”, a declarat Halep după meci, la Eurosport.

Următoarea ei adversară este o altă americancă, Taylor Townsend, locul 72 WTA.

Pentru calificarea în manşa a doua, Simona Halep este recompensată cu 79.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.