ROLAND GARROS: Simona Halep învinge din nou și lupta pentru prima poziție WTA se dă în semifinale

0
505

Ca și la Australian Open, Simona Halep și Angelique Kerber au oferit un meci încins, la capătul căruia românca a avut câștig de cauză. 5-4 era scorul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare.

Angelique Kerber (12 WTA) a pornit meciul ca din tun, câștigând fiecare din primele patru gameuri jucate. Simona a reușit să recupereze treptat, forțând intrarea în tie-break. Acolo, nemțoaica a reușit să câștige punctele critice, adjudencandu-și primul set.

În seturile următoare eleva lui Darren Cahill și-a impus jocul, adversara prăbușindu-se și fizic. După două ore și 16 minute de joc, în care a reușit să câștige de opt ori pe serviciul advers, Simona Halep învinge cu 6-7 (2), 6-3, 6-2 și bifează o nouă semifinală de Grand Slam.

În penultimul act al turneului, campioana noastră o va întâlni pe Garbine Muguruza, care i-a administrat Mariei Șarapova un categoric 6-2, 6-1.

Iberica este singura jucătoare care îi mai poate lua Simonei prima poziție WTA la încheierea turneului parizian. Calculele sunt simple. Cine câştigă meciul din semifinală va fi pe locul întâi în clasamentul ce va fi publicat săptămâna viitoare.

În confruntările directe de până acum, Muguruza s-a impus de trei ori, Halep având un singur succes.