Cupa Mondială 2018: Japonia produce surpriza și o învinge pe Columbia

0
792

Prima etapă a CM 2018 de fotbal continuă să surprindă pe toată lumea. Japonia a reușit să se impună în fața favoritei Grupei H, Columbia, scor 2-1.

Startul de partidă a fost unul de groază pentru sud-americani. Carlos Sanchez a respins o minge cu mână în careu în minutul 3 iar arbitrul a arătat punctul cu var.

Sanchez a fost eliminat și mijlocașul Shinji Kagawa a marcat din penalty cu o execuție în plasa laterală.

Deși cu un om în minus, columbienii au fost mai periculoși, iar Radamel Falcao putea aduce egalarea în două rânduri, dar Eiji Kawashima a fost la post.

Totuși, în minutul 39, portarul japonez a gafat incredibil. Juan Quintero a executat o lovitură liberă pe sub zid, iar Kawashima a introdus mingea în proprie poartă, iar la cabine s-a intrat cu 1-1.

Ritmul din repriza secundă a fost mai scăzut, însă tot a venit și golul. În minutul 73, Keisuke Honda a centrat pentru atacantul Yuya Osako, care a înscris cu o lovitură de cap și a stabilit scorul final, Japonia-Columbia 2-1.

Japonia este prima echipă din Asia care învinge una din America de Sud, în toate cele 18 întâlniri dintre reprezentative de pe cele două continente.