Ziua şi surpriza la Mondial! Rusia a eliminat dramatic Spania, în optimile competiței

0
610

Rusia a reușit marea surpriză, eliminând selecţionata Spaniei de la Mondial, și se califică în sferturi, după ce câștigă cu 4-3 la loviturile de departajare.

Spania a controlat partida, însă nu a reușit să-și creeze ocazii clare la poarta adversă. Ibericii au deschis scorul printr-un autogol al fundaşului central Serghei Ignaşevici, în minurul 12. El a trimis mingea în propria poartă după o lovitură liberă executată de Marco Asensio.

Rusia a egalat înainte de pauză. În minutul 41, atacantul lui Zenit Sankt Petersburg, Artem Dziuba a executat perfect un penalty acordat de olandezul Bjorn Kuipers, după un henţ comis în careu de Gerard Piqué.

Nici repriza a doua și nici prelungirile nu au făcut diferența în favoarea vreuneia dintre naționale, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Confruntarea disputată la Moscova a fost primul meci de la CM 2018 ajuns la lovituri de departajare.

De la punctul cu var, pentru ruși au marcat Fyodor Smolov, Serghei Ignaşevici, Aleksandr Golovin şi Denis Cerişev, iar de la spanioli doar Andrés Iniesta, Gerard Piqué şi Sergio Ramos au înscris. Koke şi Iago Aspas au fost blocați de portarul Igor Akinfeev.

Țara gazdă merge în sferturi, unde va întâlni Croaţia, câştigătoare în faţa Danemarcei (1-1, 3-2 după penalty-uri), partidă programată la ora 21:00, la Nijni Novgorod.