PROGRAMUL FESTIVALULUI „TEODORENII” Ediția a VI-a

0
390

Miercuri, 4 decembrie 2019

10:00

Biroul Împrumut pentru Copii

(Sediul central al Bibliotecii, Bd. Ștefan cel Mare, nr. 8-10)

Olguța, Dănuț și Monica, în Târgul Ieșilor

Fragmente dramatizate din volumul La Medeleni – „Hotarul nestatornic”. Interpretează elevii clasei a III-a C de la Școala „Carol I” din Iași, coordonați de prof. înv. primar Vasilica Iloaia.

Versurile toamnei

Concurs de recitare din volumul Jucării pentru Lily, de Ionel Teodoreanu.

Activități organizate în colaborare cu Școala „Carol I” din Iași.

12:00

Filiala „G. Ibrăileanu

(Şos. Păcurari nr. 8, bl. 558, tr. T2)

Copilăria lui Ionel Teodoreanu vs. copilăria lui Ion Creangă

Prezentare despre diferențele dintre copilăria celor doi autori, Ionel Teodoreanu și Ion Creangă, așa cum este descrisă în operele lor, respectiv „Ulița copilăriei”, „În casa bunicilor” și „Amintiri din copilărie”.

 Activitate organizată în colaborare cu Școala Gimnazială „Ion Creangă” din Iași.

13.00

Filiala „Ion Creangă”

(Casa Sindicatelor, Bd. Socola, nr. 134, etaj 2)

„File din istoria Iașului”

Sub acest generic va avea loc proiecția filmului România s-a născut la Iași, urmată de o dezbatere liberă.

Activitate organizată în colaborare cu Liceul Tehnologic de Mecatronică
și Automatizări din Iași.

14:00

Sala de lectură

(Sediul central al Bibliotecii, Bd. Ștefan cel Mare, nr. 8-10)

Festivitatea de premiere a câștigătorilor Concursului de desene „Istorii închipuite” și a Concursului de traducere și retroversiune „Istorii alternative”

15:00

Sala de lectură

(Sediul central al Bibliotecii, Bd. Ștefan cel Mare, nr. 8-10, mezanin)

Lansarea numărului 11/2019 al revistei „Asachiana”, editată de Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași și a antologiilor „Poemele Iașului”, „Poveștile Iașului” și „Revista Revistelor”

„Poemele Iașului” și „Poveștile Iașului” sunt două proiecte inițiate de Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” din Iași, dedicate stimulării creativității elevilor de gimnaziu și de liceu din instituțiile de învățământ din județul Iași, prin editarea unor antologii anuale de poezie, respectiv de proză, a căror temă este legată de orașul sau de județul Iași.

„Revista Revistelor” are ca scop identificarea și adunarea într-o singură revistă a celor mai bune texte apărute în revistele școlare din județul Iași. Criteriile de selecție au fost cele jurnalistice, legate de încadrarea într-o specie jurnalistică, dar și cele de vârstă.

Prezintă: BogdanMihai Mandache, redactorul-șef al Revistei și Editurii Asachiana.

17.00

Sala de lectură

(Sediul central al Bibliotecii, Bd. Ștefan cel Mare, nr. 8-10, mezanin)

„Păstorel, cel mai iubit dintre epigramişti”

Prelegere susținută de epigramistul Mihai Haivas pe marginea cărții Păstorel, cel mai iubit dintre epigramişti, apărută în acest an. Volumul a fost apreciat de critica de specialitate, obținând două premii.

„Păstorel şi epoca sa”

Prelegere susținută de scriitorul și epigramistul Mihai Batog-Bujeniţă.

Cele două momente vor fi completate cuun recital de epigrame, amintiri şi snoave cu Păstorel și cu momente muzicale.

 

Moderator: Mihai Batog-Bujeniță, președintele ALPI

 

Eveniment organizat în parteneriat cu Asociația Literară „Păstorel” din Iași (ALPI).

 

Joi, 5 decembrie 2019

 

10:00

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” din Iași

(Str. Păcurari, nr. 4)

Sesiunea de comunicări„Istorie, ficțiune, istorii alternative”

Participanți și lucrări:

Prof. univ. dr. Ştefan Borbély, Egiptul ficţional

Dr. Constantina Raveca Buleu, Ucronii, scenarii literare contrafactuale: delimitări conceptuale pentru o înţelegere alternativă a istoriei

Drd. Andrei-Victor Cojocaru, O istorie alternativă în trilogia „Imperiul Fărâmițat” a lui Mark Lawrence

Conf. univ. dr. Claudia Costin, Luntrea lui Caron de Lucian Blaga – între istorie și „exil” interior

Lect. univ. dr. Loredana Cuzmici, Ștefana Velisar Teodoreanu și „memoria unei familii”

Prof. univ. dr. Constantin Dram, Istorii ficțional-secrete: de la Procopius din Cezareea la Stefan Heym

Lect. univ. dr. Livia Iacob, Istoria ,,oficială” şi istoriile de târg la Ionel Teodoreanu

Conf. univ. dr. Emanuela Ilie, „Schelete optimiste” sau cadavre în „vid(ul reprezentării)”?

Drd. Paul Mihalache, Metaficțiuni istoriografice

Lect. univ. dr. Sorin Mocanu, Romanul de război: reprezentări realist‑pesimiste ale Primului Război Mondial.

Conf. univ. dr. habil. Cristinel Munteanu, Istorii și universuri de discurs diferite într-un roman de Valentin Popa

Lect. univ. dr. Mircea Păduraru, Cadavre neputrezite: teologii instituționale, religii vernaculare și putere politică

Dr. Ciprian Teodorescu, Regina Maria, creator de istorie și de literatură

Conf. univ. dr. Diana Vrabie, Cartografia spațiului dunărean în istoriile alternative din „Lumina îndepărtată a fluviului” de Ovidiu Dunăreanu

Moderator: prof. univ. dr. Constantin Dram

Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Centrală Universitară
„Mihai Eminescu” din Iași.

10:00

Sala de lectură

(Sediul central al Bibliotecii, Bd. Ștefan cel Mare, nr. 8-10, mezanin)

Istorii alternative

Întâlnire cu scriitorii: Nicolae Busuioc, Marian Coman, Michael Haulică, Bogdan Hrib, Teodora Matei, Ion Muscalu, Valeriu Stancu, Dumitru Tomorug și Dănuț Ungureanu.

Moderator: Dan Doboș

10:00

Filiala „Mihail Sadoveanu”

(Bd. Alexandru cel Bun, nr. 32, bl. H3, parter)

Povești despre bunici: concurs de povești

Participă preșcolari de la Grădinița cu program prelungit nr. 16 din Iași.

Activitatea are loc la Grădinița cu program prelungit nr. 16 din Iași
(Aleea Mușatini nr. 33).

12:00

Filiala „G. Ibrăileanu

(Şos. Păcurari nr. 8, bl. 558, tr. T2)

„Iași – cultură, istorie și tradiție” (concurs de eseuri)

Participanții vor prezenta o lucrare despre Teatrul Național din Iași, în care vor face referire la valențele culturale și istorice ale acestui simbol al Iașului. Juriul, format din elevi, va desemna cea mai sugestivă lucrare.

Activitate organizată în colaborare cu Școala Gimnazială „Elena Cuza” din Iași.

17:00

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” din Iași

(Str. Păcurari, nr. 4)

„Iașul interbelic, Teodorenii și lumile alternative ale lecturii”

Conferință susținută de prof. univ. dr. Nicu Gavriluță (Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Centrală Universitară
„Mihai Eminescu” din Iași.

18:00

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” din Iași

(Str. Păcurari, nr. 4)

„Gala cărții ieșene”– festivitate de decernare a unor premii dedicate mediului literar, editorial și biblioteconomic ieșean.

În cadrul festivității vor fi acordate următoarele premii: Premiul pentru „Biblioteca publică a anului”, Premiul „Bibliotecarul anului” (acordat

pentru performanță în activitatea desfășurată într-o bibliotecă publică), Premiul de recunoștință pentru întreaga activitate în slujba cărții (acordat unui bibliotecarretras din activitate), Premiul pentru cea mai bună editură ieșeană, Premiul pentru cel mai generos donator de carte și Premiul de popularitate „Gh. Asachi”, acordat celui mai citit autor ieșean.

Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iași.

19:00

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” din Iași

(Str. Păcurari, nr. 4)

„Radu Anton Roman: Precursorul. Scurtă incursiune la temelia gastronomiei românești contemporane”

Conferință susținută de Marius Cristian, food-historian și critic de haute cuisine, creatorul blogului culinar „Costăchel”.

Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iași.

Vineri, 6 decembrie 2019

10:00

Hotel Eden – Sala de Conferințe

(Str. Sfântul Sava, nr. 1)

„Cămara lui Păstorel”

Concurs de preparare și prezentare ale conservelor tradiționale moldovenești, dedicat utilizatorilor Bibliotecii.

Jurizează: Marius Cristian, Gabriel Toma, Dan Doboș

10:00

Colegiul Național „Emil Racoviță” din Iași

(Str. Aleea Nicolina, nr. 4)

Atelier de scriere creativă

Atelierul va fi susținut de scriitorii Teodora Matei și Michael Haulică.

Activitate organizată în colaborare cu Colegiul Național „Emil Racoviță” din Iași.

10:00

Sala de lectură

(Sediul central al Bibliotecii, Bd. Ștefan cel Mare, nr. 8-10, mezanin)

„Să înțelegem ce citim”• Intervențiile operatorilor culturali în combaterea analfabetismului funcțional

Participă: Marian Coman,Bogdan Hrib și Dănuț Ungureanu, cadre didactice, bibliotecari și specialiști din biblioteci și centre info-documen­tare din Iași.

Exemple de bune practici prin proiecte interinstituționale

„Citesc și hai la film!”, prezintă bibliograf Ștefan Mardare (Biblioteca Județeană „Gh. Asachi”), prof. Marilena Bîrsan și bibliotecar Simona Cuzic (Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași);

„Picanterii literare”, prezintă bibliograf Elena Zanet (Biblioteca Județeană „Gh. Asachi”) și bibliotecar Mihaela Ulman (Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași);

„Citesc în +, mă ajută voluntarii”, prezintă bibliograf Oana Ciobanu (Biblioteca Județeană „Gh. Asachi”), prof. Cristina Marin (Școala Gimnazială „Ion Neculce” Iași), student Irina Frunză (Universitatea Națională de Arte George Enescu” Iași), psiholog drd. Eliza Burghelea-Thundiparambil;

„Book-uria lecturii”, prezintă bibliograf Elena Zanet (Biblioteca Județeană „Gh. Asachi”) și actrița Luiza Cupceac (Școala de Teatru ProfessArt din Iași);

Moderatori: Carina Munteanu șiBogdan-Mihai Mandache

10:00

Biroul Împrumut pentru Copii

(Sediul central al Bibliotecii, Bd. Ștefan cel Mare, Nr. 8-10)

Casa bunicilor de pe „ulița copilăriei”

Concurs literar cu întrebări din volumele În casa bunicilor și Ulița copilăriei. Participă elevii clasei a II-a C de la Școala „Carol I” din Iași, coordonați de prof. înv. primar Diana Barbu.


Gânduri pentru scriitorul Ionel Teodoreanu

Scrisori eseu despre impactul povestirilor din volumele Ulița copilariei și În casa bunicilor, în lectura autorilor, elevi din clasa a II-a C de la Școala „Carol I” din Iași, coordonați de prof. înv. primar Diana Barbu.

Activități organizate în colaborare cu Școala „Carol I” din Iași.

10:00

Filiala „Mihail Sadoveanu”

(Bd. Alexandru cel Bun, nr. 32, bl. H3, parter)

Vacanțele copilăriei la bunici: concurs de compuneri realizate de elevi.

Participă elevii claselor V-VII de la Școala Gimnazială „Alexandru Vlahuță” din Iași.

Activitate organizată în colaborare cuȘcoala Gimnazială „Alexandru Vlahuță” din Iași.

10:30

Filiala „Vasile Alecsandri”

(Str. Petre Ţuţea, nr. 7, bl. 911, parter)

Povești din casa bunicilor

Întâmplări petrecute la bunici, scrise de copii. Creațiile vor fi citite de tinerii autori, iar cei mai talentați vor fi premiați. Activitatea va fi urmată de expunerea unor creații proprii ale elevilor cu întâmplări hazlii din copilărie.

Activitate organizată în colaborare cu Școala Primară F.E.G. din Iași.

11.00

Filiala Ateneu

(Ateneul din Iași, Str. Pictorului, nr. 14, etaj 2)

Roman istoric alternativ: concurs de argumentare și dezbatere

Participă elevii clasei a V-a A de laȘcoala Gimnazială „D. D. Pătrășcanu” din Tomești, coordonați de prof. Lucica Rață.

Activitate organizată în colaborare cu Școala Gimnazială „D. D. Pătrășcanu” din Tomești, județul Iași.

17.00

Sala de lectură

(Sediul central al Bibliotecii, Bd. Ștefan cel Mare, nr. 8-10, mezanin)

Teatru folcloric:  „Bujorii”

Interpretează trupa „Haiducii” de la Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași.

Expoziţii

Sala de lectură:

 „Crisalida” istoriei: expoziție tematică de carte.

Biroul Împrumut pentru Adulți:

Romanul istoric:expoziție tematică de carte.

Biroul Împrumut pentru Copii:

O memorie afectivă a istoriei:expozitie tematică de carte.

Iașul lui Teodoreanu:expoziție de desene realizate de elevii clasei a III-a C de la Școala „Carol I” din Iași, coordonați de prof. înv. primar Vasilica Iloaia.

Basmul toamnei:expoziție de desene și machete realizate de preșcolarii de la Grădinița cu program prelungit nr. 4, Grădinița cu program prelungit nr. 10 și Grădinița cu program prelungit nr. 25 din Iași.

Casa bunicilor de pe „ulița copilăriei”: expoziție de desene realizate de elevii clasei a II-a C de la Școala „Carol I” din Iași, coordonați de prof. înv. primar Diana Barbu.

Filiala Ateneu:

Roman istoric alternativ: expoziție tematică de carte.

Copilărie: expoziție de desene realizate de  elevii clasei a V-a A de la Școala Gimnazială „D. D. Pătrășcanu” din Tomești, județul Iași.

Filiala „Vasile Alecsandri”:

Ulița Copilăriei:expoziție de desene realizate de elevi de la Școala Primară F.E.G. din Iași.

Filiala „Mihail Sadoveanu”:

Teodoreanu: cărțile copilăriei și adolescenței:expoziție tematică de carte.

Super eroi, Super bunici:expoziție de desene realizate de de preșcolarii de la Grădinița cu program prelungit nr. 16 și Grădinița cu program prelungit nr. 21 din Iași.

Întâmplări cu bunici de poveste: expoziție de desene realizate de elevi din clasa a II-a de la Școala Gimnazială  „Alexandru cel Bun” din Iași.

Parteneri principali:

Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iași
Asociația Literară „Păstorel” Iași
Frarom International Est Iași
ApaVital SA Iași

 

 

Parteneri instituționali:

Facultatea de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Colegiul Național „Emil Racoviță” din Iași

Colegiul Tehnic „Ion Holban” din Iași

Liceul Tehnologic de Mecatronică și Automatizăridin Iași

Școala Gimnazială  „Alexandru cel Bun” din Iași

Școala Gimnazială  „Alexandru Vlahuță” din Iași

Școala Gimnazială „D.D. Pătrășcanu” din Tomești – Iași

Școala Gimnazială „Elena Cuza” din Iași

Școala Gimnazială  „Ion Creangă” din Iași

Școala Primară F.E.G. din Iași

Școala „Carol I” din Iași

Grădinița cu program prelungit nr. 4 din Iași

Grădinița cu program prelungit nr.10 din Iași

Grădinița cu program prelungit nr. 16 din Iași

Grădinița cu program prelungit nr. 21 din Iași

Grădinița cu program prelungit nr. 25 din Iași

Comentarii:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here