Elevi de la Scoala Comarna-în vizită la o școala din  Turcia

0
349

La inceputul lunii decembrie s-a desfășurat in Goksun -Turcia  prima  activitate transnațională în cadrul proiectului ”Social media for educational purposes ”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin programul Erasmus + , proiect ce se derulează în perioada 2019-2021.
La acest eveniment a participat si Scoala Gimnaziala nr.1 din Comarna, care  a fost reprezentata de 6 elevi însoțiți de  prof. Todica Adriana și prof. Luntraru Maria.
Pe parcursul celor cinci zile , delegațiile prezente din cele cinci țări implicate în proiect  au desfășurat activități educative  menite să contribuie la atingerea obiectivului major al proiectului , au participat la ateliere de lucru creative , au cunoscut practici internaţionale cu privire la predarea educaţiei media în școli.

“Prin proiectul  ” Social media for educational purposes ”  ne propunem să venim în sprijinul elevilor nostri și să-i ajutăm  să înţeleagă cum funcţionează media – televiziunea, Internetul, radio, publicitatea, ziarele – cum ne influenţează obiceiurile și alegerile, ce rol și utilitate au în viaţa noastră ; cum să folosim  media ca să ne informăm și să comunicăm mai bine, să fim  utilizatori responsabili. Elevii noștri au oportunitatea de a-și dezvolta competențe media, de a-și dezvolta creativitatea, dar și competențele de limba engleză” a precizat coordonatorul proiectului prof. Alina Profir.

 

loading...

Comentarii:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here