Dinamo – Poli Iași s-a terminat 1-1. “Câinii” au primit un penalty controversat

0
258

Meciul dintre Dinamo București şi Politehnica Iași, din etapa a 9-a a play-out-ului, a fost decis de două penalty-uri.

Înaintea acestui joc, “câinii” erau pe locul 13 în Liga 1, cu 20 de puncte, iar trupa lui Mircea Rednic se afla pe poziția de baraj, cu 21 de puncte şi două meciuri mai mult disputate.

Dinamo a început în forță partida cu Poli Iași, iar în minutul 2 Andreas Mihaiu trimite în transversală după o combinație superbă.

Şase minute mai târziu, dinamoviştii au primit un penalty litigios. Deian Sorescu cade în duel cu Sorin Șerban, şi tot el transformă lovitura de pedeapsă. Tabela indică 1 la 0 pentru echipa din Ştefan cel Mare.

După momentul de odihnă, “studenţii” au ieşit mai mult la joc, Michael Omoh punându-l la grea încercare pe Cătălin Straton în minutul 61.

Dinamoviștii au mai avut o bară în minutul 66. Mihai Neicuțescu prinde un șut-bombă din afara careului, mingea se duce în transversală și apoi ajunge la portarul Teodor Axinte.

“Câinii” puteau marca în minutul 72, când Cosmin Frăsinescu greșește în fața lui Daniel Popa, care scapă spre poartă, dar șutează exact pe direcția goalkeeper-ului ieşean.

“Studenţii” au avut apoi două șanse de a egala scorul, prin Omoh (minutul 74) și Cristea (minutul 76), însă surpriza a venit după alte opt minute. Atunci Lukas Skovajsa îl faultează în careu pe Manuel De Iriondo, iar arbitrul Florin Chivulete dictează penalty pentru Poli Iași. Andrei Cristea transformă lovitura de pedeapsă.

Dinamo-Poli Iași se încheie 1-1. Formaţia lui Adrian Mihalcea rămâne pe loc retrogradabil în clasamentul play-out-ului. Elevii lui Rednic tremură serios pentru rămânerea în prima ligă.